O nás

Jsme manželé Marie a Vojta a navrhujeme, vymýšlíme, vyrábíme a prodáváme české šperky ze dřeva a skla. Odstěhovali jsme se z Prahy do Brd, kde kromě výroby šperků vychováváme i dvě dcery, pokoušíme se starat o zahradu, hodně a rádi chodíme do lesa a objevujeme krásy místní krajiny i lidí.

O nás

Manželé Marie a Vojta a vymýšlí, navrhují a vyrábí české šperky ze dřeva a skla. Odstěhovali se z Prahy na venkov do Brd, kde kromě výroby šperků vychovávají dvě dcery.

Marie

(já) jsem vystudovala teologii a doposud pobývala v Litomyšli, v Praze, v Jihoafrické republice a chvilku taky v Polsku. Ne-us-tá-le prý něco dělám. Vedla jsem muzeum, penzion, organizovala Lázně ducha, mezinárodní setkání mládeže, čepovala pivo, uklízela v pivovaru a ko-ra-le byly vždycky u toho. Mou velkou vášní je literatura a jedním mých snů je otevřít v Brdech korálový showroom, který by byl zároveň dílnou, tiskárnou, sekáčem, kinem, antikvariátem a letní zahrádkou v jednom. Vytvořit takový über-space pro vše, co mám ráda, a vařit tam nejlepší kafe široko daleko.

Vojta

je divadelník tělem i duší. Vystudoval kromě divadelní vědy také dějiny umění a filmovou vědu. Vedl několik let Divadelní oddělení Národního muzea, napsal knihu o divadelní architektuře i několik kontroverzních divadelních her. Taky ale kdysi založil kavárnu (aby měl kde hrát to své sprosté divadlo) a celoživotně fanaticky rád nasává informace. Když píše článek nebo připravuje výstavu, nikdy se nedrží tématu, ale renesančně se rozkročuje do mnoha příbuzných oborů. Což je občas o nervy, ale ví toho moc. Zároveň už také umí navrhovat, vyrábět a prodávat ko-ra-le.

Potkali jsme se už na gymplu, kde jsme kolem sebe jen letmo proběhli. Dohromady jsme se dali až o mnoho let a pár vypitých piv později. Společně rádi chodíme do lesa, jezdíme na výlety, chodíme do kina, do divadel, na výstavy nebo na koncerty a objevujeme zákoutí české krajiny a jejích obyvatel. Když to ovšem naše dvě rtuťovité potomkyně dovolí.

O ko-ra-lích

Začalo to kdesi v pravěku, když jsem si navlékla první dřevěné ko-ra-le a všechny holky je chtěly také. Nezbylo mi, než je začít vyrábět i pro ně. V té době se v pražském Karlíně konala akce Code:Mode. Kdo ji zažil, ten ví. Punkový předchůdce nynějších design a fashion marketů, místo napumpované radostí a energií – jedna velká legendární párty. Když jsem tenkrát všechny ko-ra-le vyprodala, od šesti ráno po večírku jsem pak v kufru mého malého červeného autíčka navlékala další, abych za pár hodin mohla zase otevřít krám.

Co ko-ra-le definuje od začátku, je absolutní propojení tvorby s běžným životem. Nejen, že jsou všechny šperky k dennímu nošení určené, ale inspiraci k tvorbě nacházíme na každém našem kroku. V kalužích po dešti i rozkvetlých jabloních. V mechu a jehličí, nebo v prachu ve stodole. Nejlepší ko-ra-le vznikají pět minut před odchodem z domu, kdy otevírám vchodové dveře, vidím se v zrcadle a je mi jasné, že teď hned potřebuji nový šperk. Všechny modely nosím nejdříve já sama, a pokud mě nepřestanou bavit ani po několika týdnech (a sklidím dostatek pozitivní odezvy), řadíme je do výroby a do prodeje. Rádi také tvoříme šperky na přání či na míru. Nápady a potřeby zákaznic jsou nám nekončícím zdrojem inspirace.

Jak jsme povyrostli my, vyrostla i značka.V naší nabídce dnes najdete nejen náhrdelníky, ale i náramky, prstýnky nebo náušnice. Při výrobě se držíme dvou základních materiálů, dřeva a skla. Ty doplňujeme ocelovými lanky, měděnými drátky nebo koženými šňůrkami.

Všechny naše šperky vyrábíme od roku 2010 ručně a v Čechách. Materiály jsou lokální, přírodní a při výrobě i dopravě  klademe důraz na to, aby vznikalo co nejméně odpadu. Na některých modelech spolupracujeme se šikovnými českými skláři, truhláři, výrobci krabiček nebo chráněnými dílnami na Vysočině. Každý kousek nám projde rukama. Péče nekončí péčí o výrobek, ale ve stejném duchu se hodně a rádi staráme o naše (často věrné) zákazníky a zákaznice. Zakládáme si na osobní, vstřícné a flexibilní komunikaci a na individuálním přístupu, na který člověk vzpomíná s úsměvem.