Milí přátelé, je to tu!
Má letošní hromádka. Letos jsem nechtěla čekat, než knížky fyzicky shromáždím, a tak tu pro vás mám postupně se rozrstající seznam knih. Jednak jsou to tituly, které jsem sama letos četla a moc se mi líbily. Jednak jsou to knížky, na které se moc těším a doufám, že je najdu pod stromečkem a za třetí jsou to tituly, kterými plánuji podarovat své blízké. Budu doufat, že si tuhle mou knižní iniciativu nechají ujít, aby nepřišli o překvapení.
Přeji vám především hodně zdraví a pohody a taky klidu a času na čtení.
Mějte se krásně,
Vaše Marie
Pavel Klusák – Suchý a Šlitr: Semafor 1959–1969
Vyprávění o hudebních legendách. Doporučuju mít po ruce buď desky a gramofon, nebo aspoň jiný zdroj, budete si chtít ty písničky poučtět.
Eli Beneš – Nepatrná ztráta osamělosti
Tam, kde ostatní knihy o válce končí, Beneš začíná. Mladý židovský kluk, navrátivší se z pochodu smrti prožívá své první měsíce v osvobozené Praze. Skvělý jazyk, dechberoucí vyprávění.
Gillian Anderson – Chci
Víte, co chcete? A co takhle se začíst do anonymních fantazií druhých?
Gillian na co sahne, to je skvělé, věřím ji i s touhle knížkou. P.S. Jestli vás minula, pusťte si Sexuální výchovu. Je skvělá.
Miroslav Hlaučo – Letnice
Magický debut, ve kterém se potkávají mýty, střední Evropa a biblické narážky v životě jedné vesnice, kde ještě umějí chodit po vodě. Čtenářský zážitek par excellence.
Milan Ohnisko – Reiner
Dlouhý rozhovor s milovaným autorem. Připomíná povídání u piva a moc hezky se čte. Jestli je pro vás jméno Martina Reinera neznámé, sáhněte po jeho románu Básník. Je to zážitek.
Jiří Padevět – Český bestiář
Silné příběhy negativních postav českých dějin 20. století., jejichž jména jste nejspíš nikdy neslyšeli. Nečekám nic menšího, než pořádné drama.
kol. – Jan Blažej Santini a svět jeho architektury
Tuhle knížku chce manžel. Předpokládám, že když to vydala Academia, bude to nejen hezká obrazovka, ale i texty budou kvalitní. Nadčasová krása pro milovníky architekury, předpokládám.
kol. – Žijeme lidsky? Reforma bydlení 1914–1948. Svaz československého díla
A tuhle bych zase chtěla najít pod stromečkem já. Miluju estetiku modernismu, Teigeho, raný funkcík a celou tuhle uměleckou epochu. Tahle knížka trochu zavádí názvem – není totiž jen o bydlení, ale i o celém projektu Svaz československého díla, který zahrnoval i třeba hračky či předměty denní potřeby. Estetická lahůdka.
Benjamin Labatut – Maniac
Napůl fikční a napůl na faktech postavený pohled do života a mysli vědce, který formoval mnoho objevů 20. století. Tenhle typ literatury věžně nečtu, ale styl Benjamina Labatuta je strhující. Doporučuju pod stromeček nějakému chlapovi a pak to ukrást a zhltnout 🙂
Ptačí rok – nekonečný diář s básněmi a obrazy pro libovolný rok
Kombinace diáře či zápisníku, poezie a ptactva si na sebe může rovnou nalepit cedulku: bestseller. Já navíc věřím vkusu redaktora Radka Štěpánka a těším se na povznášející a krásný zážitek. Pod stromeček pro ptactva milovnou tchýni jako dělané.
Další zajímavosti:
Jestli doporučuju nějaká předplatná, tak je to určitě můj oblíbený Časopis Host, Respekt a pak můj kámoš při tvoření – podcast Kecy a politika. Někomu možná pánové nesednou, ale já mám jejich humor i erudici moc ráda. Pokud zvládnete poslouchat anglicky, moc doporučuji podcastovou sérii History’s secret heroes – tu si předplácet nemusíte. Vypráví ji Helena Bohnam Carter a bude se vám tajit dech.
Zajímá vás, co jsem četla nebo na co se chystám? Koukněte na můj profil na Goodreads.
Máte tipy na knížky, které za to stojí? Chybí vám tady vaše oblíbené knihkupectví? Napište mi, ráda je do výběru zařadím.
Seznam mých oblíbených (malých) knihkupectví:
Knihkupectví Přístav – Karlín, Praha 8
Knihkupectví Paseka – Litomyšl
Knihkupectví 2Veverky – Praha 7
Knihkupectví Muller – Prachatice
Kafe knihy Jednota – Tábor
Knihkupectví Franze Kafky – Praha 1
Knihupectví a antikvariát Fryč – Liberec
Knihkupectví Expedice – Český Krumlov
La Central del Raval – Barcelona