Letošní knižní tipy vám přináším v psané podobě. Skolila mě totiž chrchlavá, tak by se vám to video asi trochu špatně poslouchalo. Pohodlně se usaďte, uvařte si kávu nebo čaj a začínáme.
Anna Bolavá – Vypravěč
Asi o mě víte, že mám slabost pro české autorky. A Anna Bolavá (pseudonym pro Bohumilu Adamovou) patří mezi mé nejmilovanější. Nevím, jestli je to těmi jižními Čechami, ale její řečovická trilogie (Do tmy, Ke dnu a Před povodní) patří mezi mé vůbec nejoblíbenější tituly, které jsem v posledních letech četla. Její nová kniha Vypravěč tedy nesmí pod mým stromečkem chybět (ano, velkou část titulů kupuju sama sobě a Štědrý večer pak trávím s nosem v knížkách). Nečekám nic méně než nádherný jazyk, strhující atmosféru a knihu, která se člověka dotkne.
Martin Rychlík – Dějiny lidí
Dějiny lidí patří mezi knihy encyklopedické, kterou myslím ocení především ti, co se neustále o něco zajímají. Jako třeba Vojta. Martin Rychlík v ní představuje a pojmenovává nejen kulturní fenomény napříč různými společnostmi, ale i jednotlivá okrajovější etnika. Je to bichle a je krásná. Nemůžu se dočkat, až jí rozbalíme.
Alice Horáčková – Rozpůlený dům
Rozpůlený dům spadá do škatulky knih “román z pohraničí”. A ta patří mezi mé oblíbené. Tentokrát je situovaný do Krkonoš a autorka nám před očima splétá tzv. familienroman, zasazený do první poloviny 20. století. Mě na přebalu nalákala krásná anotace od Jaroslava Rudiše. Kniha je to osobní a mnohovrstevnatá. Tak doufám, že se mi bude líbit (a vám třeba také).
Bill Bryson – Tělo: Příručka pro uživatele
Jak funguje naše tělo? Nástroj, který nám slouží, aniž si to běžně uvědomujeme. Zase jedna kniha plná zajímavostí – zase pro Vojtu. Zaujala mě ukázka, která poutavým jazykem popisovala fungování srdce. Myslím, že se časem neztratí i při školní docházce holčiček a může posloužit k vyšší míře respektu k tomuto troufám si říci zázračnému mechanismu.
Jaroslav Rudiš, Nicolas Mahler – Noční chodci
Komiks o tom, jak dva kamarádi putují od jedné pražské hospody ke druhé, povídají si o životě a pijou u toho pivo mi tak nějak nemohl uniknout. Jednak Rudiš, jednak téma. Je to taková milá a krásná knížka, která myslím potěší kdekoho.
Hana Kulasová – Kapka kámen vyhloubí
Deníkové záznamy Hany Kulasové v sobě mají tak velkou sílu, že pokaždé, když o nich chci někomu vyprávět, tak se skoro rozbrečím. Ta kniha je nádherná. Je z ní cítit síla mámy, která se systému navzdory v době komunismu intenzivně věnuje svému synovi s poruchou autistického spektra. Kapku po kapce sledujeme její úspěchy i prohry a skláníme se před jejím odhodláním a silou mateřské lásky. Obálka: Pecina, tam není co dodat. Překrásné.
O. Růžička, A.Májová – Jak se dělá umění
Jak se dělá umění patří mezi ty knížky, kterou doufám budu číst holčičkám a sama se při tom něco dozvím. Má velkorysou výpravu v podobě rozkládacích stránek a pokrývá témata jako film, divadlo, orchestr nebo megakoncert. Menší a kratší texty, vysvětlující, jak se co dělá, jsou u nás doma vděčné.
Alex Frith, Co se děje s odpadem
Proč potřebujeme včely
Do stejné kategorie patři i další dva tituly – jeden o důležitosti včel – a druhý o nakládání s odpadem. Obě mají okénka, obě mají hezké téma, tak předpokládám, že naši tříletou i pětiletou pobaví. Holky milují podobnou o jídle, tak myslím, že jsem nesáhla vedle.
Primo Logico
Nakonec tu pro vás mám tip, který není vyloženě knižní. Jde o systém Logico Primo od nakladatelství Mutabene. Hravou formou mohou děti procvičovat barvy, počty, logiku, posloupnost, abecedu nebo pozornost. A pak si po sobě správné odpovědi samy zkontrolovat. Naše holky tuhle tabulku se zasouvacími kartami milují a pod stromečkem najde Andělka Počty a Růža zoologickou.
Ján Markoš – Síla rozumu v bláznivé době
Tenhle titul vyšel teprve před pár dny, ale už teď je jasné, že to je kniha tzv. “do každé rodiny”. Skvěle a srozumitelně popsané strategie dezinformací, komunikační fauly nebo marketingové triky. Jak se zorientovat v neklidné době mnoha pravd? Markoš nabízí způsoby, jak zapojit kritické myšlení a v knize uvádí desítky konkrétních příkladů. Jo a P.S. Jsou tam obrázky!
Zdeněk Pohlreich – Super jednoduše bez masa
Neodpustím si jednu kuchařku. Protože doma vařím převážně pokrmy bezmasé (a ideálně snadné), mám radost, že tenhle titul je trefou do černého. Snadné recepty z pár čerstvých ingrediencí potěší nejen začínající kuchaře a kuchařky, ale mohou především hezky inspirovat i všechny zkušenější. Obzvláště cením hezký nápad focení použitých ingrediencí – inu, přesvěčte se sami, tenhle titul knihkupci mít budou.
Jan Chadima – Rudolf Slánský
Rudolf Slánský jako výrazná postava českých dějin je hlavním tématem této rozsáhlé monografie. Kromě jeho osoby se v knize dočteme i mnoho informací z pozadí fungování komunistické strany v meziválečných a poválečných letech. Knihu mám pro tátu, ocení ji myslím všichni, které zajímá toto období a téma.
Miroslav Brýdl – Nezouvat, prosím!
Mirek Brýdl je kamarád, ale také emeritní litomyšlský starosta. A teď na podzim mu vyšly paměti. Pokud vás zajímá, jak vznikal tzv. litomyšlský zázrak (který trvá dodnes), nebo jak to bylo třeba s Lázněmi ducha, dožadujte se v knihkupectví titulu Nezouvat, prosím. Pečliví čtenáři tam najdou i zmínku o mé maličkosti.
Lucie Paulová – Alma a Svět obrazu
Alma a svět obrazu je dobrodružná knížka, odehrávající se před sto lety v kulisách starých pražských Holešovic, kam se dostala holčička Alma, když omylem prošla v dědečkově vetešnictví obrazem. Titul pro trochu starší děti (10-13 let bych tipla), který ale určitě vtáhne i mnohé dospělé.
Eva Horská – OPI
Nádherně ilustrovaný průvodce světem opic vznikl v mém milovaném studiu Upupaepop (každoročně si dělám radost jejich kalendářem). Eva Horská má naprosto nezaměnitelný rukopis a ta kniha je obraz. Nebo spíš: je to jako jít na celou výstavu. Nádhera, ze srdce doporučuji. A v Tvorbě k ní máme i kvarteto.
The Minimalists – Lásku si zaslouží lidé, ne věci
Tenhle titul je zase ode mě pro mě. Téma minimalismu je pro mě letos docela živé – a tenhle titul vypadá, že by se mohl zajímavým způsobem zabývat tím, co nás dělá šťastné. A že to nebudou věci už tak nějak tuším. Víc dám vědět, až to dočtu, jo?
Andrea Procházková – Podnik s nejistým koncem
Andrea Procházková a její rozhovor s Petrem Pitthartem. K tomu asi není třeba moc co dodávat. Akorát vás tady asi nepotěším, protože knížka je u nakladatele rozebraná, takže je třeba zkusit štěstí ve vašem místním knihkupectví. Třeba se vám poštěstí.
Dana Huňátová – Setkání s Dianou Phipps Sternbergovou
Moje máma má moc ráda knížky o šlechtických rodech, tak doufám, že se jí tohle setkání s představitelkou rodu Sternbergů bude líbit. Autorka je hraběnčinou dlouholetou přítelkyní a kniha slibuje poutavé čtení i exkurz do české historie.
Viktorie Hanišová – Neděle odpoledne
Ke knihám Viktorie Hanušové mám ambivalentní vztah. Její romány mi sedly, Houbařku i Rekonstrukci jsem zhltla jedním dechem. Povídkovou Dlouhou trať jsem odložila, protože na mě ta depka už byla příliš koncentrovaná (navíc moc nemusím povídky). Nedělní odpoledne opět slibuje rodinné drama a famózní vypravěčský styl.
Tak, a to by pro letošek stačilo. Jako vždy vás ještě nakonec vyzvu, abyste pro knížy zamířili do malých knihkupectví. Vím, že je to v dnešní době lákavé, objednat si tituly za výhodnější ceny od megaprodejen. Ale věřte, že vašich pár korun, které necháte u knihkupců navíc zajistí, že budou i nadále existovat místa, kam si knihy můžeme jít očuchat, prolistovat a s obsluhou si o nich popovídat nebo si je nechat doporučit. Pokud takové malé knihkupectví znáte, napište mi je do komentáře – já vykopávám prvními tipy v podobě: Knihkupectví Přístav v Karlíně, Knihkupectví Paseka v Litomyšli, Knihkupectví Expedice v Českém Krumlově nebo Knihkupectví Pistorius a Olšanská v Příbrami.
Přeji krásné předvánoční dny, hodně radosti nejen pod stromečkem a dechberoucí čtenářské zážitky vám všem!
Vaše Marie, ko-ra-le
P.S. Zásadně v seznamu chybí nová knížka Petry Soukupové, ale ta snad pod stromečkem přistane aniž bych si ji kupovala sama. V knihkupectvích se ptejte po titulu: Nikdo není sám.
Marie, díky.
Rozhodně se budu inspirovat🙏🤩