šperk with ukraine we stand

O šperku, co pomáhá

Rozhodla jsem se pro Vás sepsat několik po všech stránkách neobyčejných dní, kdy jsme vyhlásili sbírku na pomoc Ukrajině a co následovalo.

Pohodlně se usaďte, právě začínáme.

__

Je středa ráno a my se balíme na hory. Dopoledne jsme si na to vyhradili..

Na hromádce čekají oteplovačky, přezkáče a čepice. Mezi nimi kličkuji s kleštičkami, protože mě právě něco napadlo. Vojta už mě zná, takže když mu říkám: dej mi prosímtě půl hodinky, potřebuju tady něco pustit ven – nad ničím se nepozastaví. Ty nejlepší nápady přicházejí nečekaně.

Vystavuji na Instagram fotku aktivistického šperku With Ukraine We Stand s tímhle popiskem a odjíždíme na Šumavu. Je středa odpoledne.

 

ukrajina postŠperk pro Ukrajinu

__


Ve čtvrtek se budím z ošklivého snu v půl šesté ráno. Vlezu si do křesla, otevřu telefonu a od té doby už jenom brečím.

Někdy během dopoledne sdílí @pisuprotozevino můj aktivistický příspěvek, o němž jsem se ještě včera domnívala, že to bude jen takové symbolické gesto a šperk že se možná neprodá ani jeden, nebo třeba jen pár. Od toho momentu se strhla mela v podobě Vašich objednávek, sdílení a podpory.

Nemám slov, která by popsala tu neskutečnou vlnu vděčnosti za to, že svým řemeslem mohu být prospěšná, že Vy na mé nápady slyšíte a že se nám společně podařilo neskutečné.

Během čtyř dní jsme vybrali  285 000,- Kč   na pomoc Ukrajinským sousedům.

___

Tedy takhle – to jsem si myslela v neděli, že jsme vybrali tolik. V pondělí se ale ukázalo, že při přispění přes portál darujspravne.cz ČSOB celkovou částku zdvojnásobí, takže celková darovaná částka se díky tomu vyšplhala na nauvěřitelných 570 000,- Kč.

 

Screenshoty naší průběžné komunikace s Týnou aka @pisuprotozevino přidávam pro pobavení:

 

Když jsem tehdy ve středu zakopávala o oteplováky, ani ve snu by mě nenapadlo, jakou sílu má lidské společenství a jakou jeden malý šperk dokáže strhnout lavinu. Děkuju vám za to. Tyhle dny plné slz mi budou navždycky připomínat, že myslet si, že jedinec nic nezmůže je nebetyčná blbost.

Příběh šperků ale nekončí. Naopak. Po vyrobení a odeslání všech Vašich 285 kousků teprve začíná. A že jsou ty osudy stejně dojemné, jako Vaše podpora si přečtěte třeba tady:

dopis o šperku

 

Hodně z vás mi psalo a stále píše: “A to je všechno? Už nebudou? Já bych si jej tak moc přála objednat.. ” Na Vaše prosby jsem celou dobu od uzavření prodeje reagovala následovně: musíme nejprve vše vyrobit, odeslat, dejte nám prosím čas, já to promyslím. Ono naplnění těch 1140 kuliček chvilku trvá a nebyla jsem pár týdnů schopná dělat nic moc jiného, tak jsem potřebovala aby si to trochu sedlo.

Byl to záhul a mě, která mám plnou pusu řečí o udržtelnosti došlo, že jestli budeme vyrábět šperky další, musíme změnit prodejní model. V první vlně jsme věnovali na účet Člověka v tísni komplet celou částku. Dávalo to absolutně smysl a mám zato, že i díky tomu byla celá akce tak úspěšná. Jednoduše si to už ale dál nemůžeme dovolit.

Po zralé úvaze jsem se rozhodla šperk With Ukraine We Stand do prodeje vrátit. Sama cítím, že mám potřebu dávat navenek najevo svůj postoj k celému tématu a po propočítání nákladů jsem došla k tomu, že můžeme udržitelně fungovat při příspěvku 500,- Kč z každého prodaného šperku.

Pořád je to myslím hezká částka a vyjdeme tak vstříct těm, kteří první vlnu nestihli. Tentokrát jsme se rozhodli podporovat kampaň Paměti národa, neziskové organizace Post Bellum, která ukrajinským obráncům dodává zdravotní materiál a obranné prostředky (neprůstřelné vesty atp).

Už jsem to někde psala – že jsem daleka toho, kohokoliv jakkoliv škatulkovat, soudit, hodnotit nebo odsuzovat. Každý máme jedno srdce, jedno svědomí, do kterého stejně nikdo nevidí, jen on sám nebo sama. Já mám potřebu svojí prací přispívat na kauzy, o kterých jsem přesvědčená je třeba je podporovat. Dělám to dlouhodobě a budu v tom pokračovat i nadále. Kromě ukrajinského šperku jde do odvolání na pomoc agresí zmítané zemi 100,- Kč z každé Vaší objednávky.

A nakonec mi ještě jednou dovolte s obrovským vděkem a pokorou poděkovat všem, kdo jakkoliv pomáhají. Nahlas, potichu, neviditelně, aktivisticky, na demonstracích, nádražích nebo v myšlenkách. Je mi ctí být vás součástí.

Mír, lásku a díky!
💛💙🕊

Marie, ko-ra-le

 

P.S. Obrovský dík za pomoc s výrobu takového množství šperků patří všem kamarádům, sousedům a příbuzným, kteří nám s realizací akce pomáhali často ve svém volném čase, jen za šperky a bez nároku na honorář. JSTE NEJLEPŠÍ!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *