Rosa Mitnik: Ať mají otevřené oči i srdce!

Mirku jsem poprvé zaregistrovala, když jsme otevřeli Tvorba Store a my ji oslovili jako jednu z prvních českých tvůrkyň pro spolupráci. Propadli jsme tehdy jejím skvělým etujím, které mají v Tvorbě své místo dodnes. Od doby, co se známe, jsme si spolu mimo jiné “střihly” jedno živé vysílání v rámci jejího ekonomického semináře a když jsem přemýšlela o dalším tématu a osobě mě milé, napadla mě právě ona. Dnes se totiž budou všechny otázky točit kolem učení. Jak možná tušíte, v plánu bylo rozhovor publikovat v září, ale Marie míní, a pak se život děje. Jak ale Mirka trefně poznamenala, tohle téma tu s námi všemi je a bude bez ohledu na pandemickou situaci a životní fázi. Tak přejeme krásné čtení a vášnivým milovnicím učení (kterými obě jsme) srdečně máváme.

Jak jste se Mirko dostala k šití kabelek? Kdo vás to naučil?

Na mateřské dovolené s nejstarším synem jsem poprosila moji maminku, ať mi ukáže, jak se strojem. Ona šije nádherně – šila nám se sestrou šaty do tanečních i šusťákové bundy podle Burdy, když jsme byly malé. O třicet let později jsem mamince ukázala pinterest a řekla, že chci umět ušít stejné kousky. Šily jsme spolu, kupovala jsem si střihy, šila jsem sama a po nocích párala. Až se mi pod rukama zrodila první Mitnik kabelka.

Vím o Vás, že kromě své tvorby také učíte na pražském gymnáziu. Koho a co? Co Vás na učení nejvíc baví a jaké nejkrásnější zpětné vazby se vám s souvislosti s procesem učení dostalo?

Učím studenty třetích a čtvrtých ročníků ekonomický seminář o podnikání. A mám je ráda, moji studenti jsou plni nadšení, odhodlání, ideálů, nápadů – i plní vtipu. Práce s nimi v semináři je za odměnu – díky ní můžu inspirovat a ovlivnit další generaci. Největší odměnou je mi atmosféra ve třídě; nejvíc mám ráda, když se studenti snaží. Jen kdyby mi přípravy na učení nezabraly tolik času …

Co Vás naučila Vaše role trojnásobné mámy? A co jste se naopak pro její zvládnutí musela naučit vy?

Všechny tři naše děti mě změnily. Jako bezdětná učitelka jsem si mylně myslela, že kdyby se všichni aspoň trochu snažili, uměli by všechno. Teď už vím, že je to blbost. Nejstaršímu synovi mnoho věci vůbec nešlo, něco se absolutně změnilo časem, něco nikdy. Prostřední syn je také v něčem výjimečný talent a v jiných oblastech by z něho jeden zešedivěl. A korunu tomu všemu nasadila naše nejmladší dcera, věčná princezna. Někdy z nich rostu, někdy padám na zadek. A nesmím zapomenout – naše děcka mě posadila taky za volant. Dokud nebyli na světě všichni tři, ač se řidičákem – dvacet let jsem měla strach řídit auto. A teď jsem je všechny zavezla do Chorvatska – díky vám, miláčci!

Nevím jak vy, ale já bych chtěla žít ještě tak pět životů, abych se v nich mohla věnovat věcem, o kterých bych se toho chtěla víc naučit. Mate také tato vysněná témata a okruhy? Třeba na důchod?

Chtěla bych napsat román. Vrátit našemu stoletému domu původní vzhled. A naučit se perfektně plavat. Chtěla bych rok žít v domě na pláži. Vystudovat dějiny umění na vysoké škole. Přála bych si, aby naše děti studovaly ve světě. A moc toužím zestárnout vedle svého muže.

Jaký význam pro Vás ve vašem životě má učení jako takové? Co vám přináší?

Vždycky jsem byla vzorná studentka – od toho je taky odvozená moje přezdívka Mitnik, podle vzorné žačky v knize Pan Kaplan má třídu rád. Ráda se učím, ráda si čtu, mám na rozdíl od mnohých ráda i atmosféru školy. Učení jiných mě pak nenechá zakrnět – tělesně, v myšlení ani v módě.

Mirka v náhrdelníku Wooden foam red.

Jaká jste byla školačka/studentka? V čem na školní léta vzpomínáte a co byste si přála, aby se v českém prostředí zlepšilo?

Nejvíc jsem milovala svoje učitelé kreslení v základní umělecké škole. Před rokem 89 tam pro mě všichni byli úžasný underground; byli jiný, autorští, sví. A v českém školství bych si přála, aby nebylo zakomplexované. Aby bylo pravdivé, odvážné a sakra dobře finančně ohodnocené.

Co vás naučila vaše maminka/tatínek/babička dědeček? Co z toho byste chtěla předat svým dětem?

Maminka mě naučila naději, že všechno dobře dopadne. Taťka fotit a smyslu pro humor. A obě babičky bezpodmínečnou lásku. A co z toho bych chtěla předat svým dětem? Ať hodně čtou, cestují, fotí, píšou. Ať mají otevřené oči i srdce!

Na co se aktuálně nejvíc Mirko těšíte? Co vám dělá radost a díky čemu jsou vaše dny veselejší?

Těším se, že ráno přituhuje a voda v naší otužovací kádi už je opravdu studená. Těším se, až začne nová sezóna pořadu Rudyho Linky na ČTArt, Těším se, až se zase všichni doma přejíme štrůdlů z našich vlastních jablek. A taky že mi příští měsíc bude čtyřicet a na to jsem dost zvědavá, jaké to pak bude!

Pravidelná rubrika: INSPIROMAT

Oblíbený seriál na Netflixu

The Fall

Doporučení na knihu. Nebo knihy.

Anna Fodorová: Lenka

Daniela Drtinová: Jako bych žila dva životy

Lenka Požárová: Londýn prostě žeru

Film, který se vám zapsal

Nejnověji Sny o toulavých kočkách, dokument o Petru Sísovi; o něm si nechám ještě dlouho zdát.

Písnička, která vás nejlíp vystihuje

Song for you od Rudyho Linky

Věc u vás doma, bez které se nejvíc neobejdete

Mátový čaj, veliký hrnek, starý měkký svetr, plnící péro a recyklovaný sešit.

Vaše srdcovka od ko-rá-lí

Od loňských narozenin skleněný prsten Wish Neon.

 

Pst, tajný tip pro ježíška:

Nakonec bych Vám ještě chtěla doporučit tři mé nejmilovanější Rosiny taštičky. Na jejím webu www.rosamitnik.cz jich samozřejmě najdete mnohem více, ale tyhle si získaly mé srdce. No nejsou rozkošné?

 

Malá omyvatelná taštička Modrá zahrada

Malá omyvatelná taštička Modrá zahrada

 

Malá omyvatelná taštička Okrové květiny

Malá omyvatelná taštička Okrové květiny

 

Malá omyvatelná taštička Modré pole

Malá omyvatelná taštička Modré pole

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *